Kyselka

Jan Horník Jan Horník

Dlouho ji znali především vodáci jako místo plné chátrajících romantických staveb, probleskujících mezi stromy na břehu řeky kousek od Karlových Varů, ale snad už se blýská na lepší časy. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt již v roce 1522, ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera. Největší rozkvět zažily lázně až v 19. století za Heinricha Mattoniho, s jehož jménem se zde setkáte na každém kroku. Největším propagátorem pramenů v Kyselce byl ale lékař a balneolog Josef Löschner, který je svému příteli Heinrichovi Mattonimu popsal jako „zlato, které denně nenávratně uniká“. Oba muže dnes připomíná Muzeum minerálních vod a značky Mattoni ve zrekonstruovaném pavilonu Löschner. Byl postaven roku 1907 v alpském stylu a do poloviny 20. století sloužil jako stáčecí provoz minerální vody. Muzeum v letních měsících pořádá komentované prohlídky lázní, výstavy a další akce.

Kyselka ale nejsou jen lázně – lesnaté údolí a stráně nad Ohří lákají na další výlety, a tak můžete vyrazit třeba na Mattoniho stezku Po stopách skřítků, na Mattoniho rozhlednu na Bučině anebo na Pseudorománskou kapli sv. Anny. Nedaleko se nachází i Radošovický dřevěný most – jeden z nejstarších dřevěných mostů v Evropě.

zadavatel/zpracovatel STAN

Informace o činnosti
Lokalita: Kyselka
Oblast: Karlovarsko
Zajímavosti: Mattoniho Muzeum

Politika je služba veřejnosti, vždy jsem toto bral jako samozřejmost. Řešením boje proti korupci je poctivost a transparetnost v politice.Jan Horník

Mapa Cyklo a jiné toulky ...po Karlovarsku, zobrazit mapu a doprovodný text

S kým spolupracuji

Starostové a nezávislí

Kde působím

Senát PČR
Karlovarský kraj
Město Boží Dar

Jsem také na facebooku

Jan Horník

+420 353 211 900 (kancelář)
+420 777 686 971 (asistent)
email: hornikj@senat.cz
adresa kanceláře:
Bulharská 881/31
Karlovy Vary 360 01