Senát zredukoval dotace pro biometan

Jan Horník Jan Horník

Obnovitelné zdroje energie musíme podporovat, ale zároveň to nesmíme s podporou přehánět.
V takovém duchu je napsán nový zákon o podporovaných zdrojích, který senátoři včera poslali zpět sněmovně.

Hlavně se nesmí opakovat nic, co by připomínalo živelnou výstavbu solárních elektráren z minulých let. Právě to slibuje nový zákon o podporovaných zdrojích energie, který Senát včera schválil.
Senátoři pojali podezření, že to samé by se mohlo opakovat v případě dotování bioplynu, který budou výrobci dodávat do plynovodní sítě – tedy takzvaného biometanu. A proto zasáhli.
„Nevím, jaké lobbistické skupině se podařilo prosadit dotování biometanu,“ podotkl bezpartijní senátor Jan Horník. Poslanecká sněmovna totiž loni v listopadu schválila sporný návrh, podle kterého může dotace dosahovat až 4000 korun za megawatthodinu výhřevné hodnoty biometanu. Schytala za to od senátorů kritiku, že se nechala zlobbovat od nejmenovaných investorů do obřích továren na bioplyn.
Proti částce 4000 korun v minulých týdnech také ostře vystupovala předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, která varovala před opakováním solárního boomu s podobně dramatickými dopady do cen energií.
Senát nakonec horní hranici dotace zredukoval na 1700 korun. Návrh Jiřího Čunka srazit tuto cifru až na 1200 korun v horní komoře nezískal dostatečnou podporu.
Vzhledem k provedeným změnám se návrh vrací zpět do Poslanecké sněmovny. Poslanci mohou senátní úpravy buď přijmout nebo je přehlasovat.
Opraváři chyb sněmovny Není to jediná změna, které zákon doznal oproti podobě, ve které loni opustil Poslaneckou sněmovnu. Senátoři po dohodě s ministerstvem průmyslu upřesnili podmínky pro zavedení provozních dotací výroby tepla z obnovitelných zdrojů.
Zmírnili též podmínky pro výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pokud bude cena elektrické energie na krátkodobém trhu záporná, nebude se tato záporná částka odečítat od výše zeleného bonusu. Vyhověli tak požadavku vlastníků elektráren, kteří měli obavy, že za „zelenou energii“ budou muset státu ještě doplácet.

Zdroj: Lidové noviny, David Tramba

Informace o činnosti
Téma: Dotace pro biometan
Pro koho: občané ČR
Kdy: 12.1.2012
Kde: Praha
Cíl: Řádné hospodaření státu
Politika je služba veřejnosti, vždy jsem toto bral jako samozřejmost. Řešením boje proti korupci je poctivost a transparetnost v politice.Jan Horník

S kým spolupracuji

Starostové a nezávislí

Kde působím

Senát PČR
Karlovarský kraj
Město Boží Dar

Jsem také na facebooku

Jan Horník

+420 353 211 900 (kancelář)
+420 777 686 971 (asistent)
email: hornikj@senat.cz
adresa kanceláře:
Bulharská 881/31
Karlovy Vary 360 01