Zakázku na vybavení kardiocentra chce prověřit policie

Jan Horník Jan Horník

Protikorupční policie se chystá prověřit všechny okolnosti zakázky Karlovarské krajské nemocnice (KKN) na nákup přístrojového vybavení pro kardiocentrum.
„Policie si písemně vyžádala všechny podklady k této zakázce,“ uvedl generální ředitel KKN Zdeněk Horák. „Podklady bleskově připravíme a policii dodáme, protože chceme, aby se podezření co nejdříve rozptýlilo,“ pokračoval Horák. „V tuto chvíli nemohu věc potvrdit ani komentovat,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.
O zájmu policie o prověření zakázky informoval ve čtvrtek na jednání karlovarského krajského zastupitelstva jeho opoziční člen a senátor Jan Horník (STAN), který žádal po vedení kraje vysvětlení a vypracování vlastního auditu k této zakázce za téměř 60 miliónů korun. „Zakázka byla předražená podle našich zjištění o zhruba 27 %, což je asi o 14 miliónů korun, což považuji za nehorázné,“ uvedl Horník, podle kterého mohla nemocnice peníze použít na nákup jiného potřebného vybavení.
Podle Horníka se mohly do výběrového řízení kvůli omezením v zadání tendru přihlásit pouze dvě firmy s ročním obratem nad jednu miliardu korun. „To znamená, že ze soutěže vypadly menší firmy a zůstaly prakticky jen dvě společnosti, které jediné splňovaly podmínky soutěže,“ uvedl Horník, který z předražené zakázky obvinil koalici ve vedení kraje složené z ČSSD, KSČM a jednoho někdejšího zástupce hnutí Doktoři. „Žádám vypracování auditu renomovanou firmou, která zhodnotí obvyklé ceny a ceny, za které se do KKN opravdu nakupovalo,“ uvedl Horník.
Krajské zastupitelstvo nebylo proti a vypracování auditu schválilo. „Pokud jsou tady indicie, že došlo k předražení, nebráním se auditu. Odmítám ale, že se jedná o spiknutí koaličních stran,“ komentoval karlovarský hejtman Josef Novotný (ČSSD).
„Je pravda, že zástupci koaličních politických stran sedí v představenstvu nemocnice, ale výběrové řízení připravilo vedení KKN,“ pokračoval Novotný, který kritizoval i další zakázky zadávané krajskou nemocnicí.
Podle Horáka šetření ukáže, že vše proběhlo v pořádku. „Nebyl porušen zákon, protože výběrové řízení bylo vyhlášeno tak jako obvykle,“ uvedl Horák, podle kterého zadání zakázky kontrolovalo ministerstvo zdravotnictví, které poskytlo dotace na nákup zařízení. „Prostě tomu nevěřím, že došlo k předražení zakázky,“ uzavřel Horák.

Zdroj: Právo, Rudolf Voleman

Informace o činnosti
Téma: Zakázka karlovarské nemocnice
Pro koho: Karlovarský kraj
Kdy: 16.6.2011
Kde: Karlovy Vary
Cíl: Prověření ceny zakázky
Politika je služba veřejnosti, vždy jsem toto bral jako samozřejmost. Řešením boje proti korupci je poctivost a transparetnost v politice.Jan Horník

S kým spolupracuji

Starostové a nezávislí

Kde působím

Senát PČR
Karlovarský kraj
Město Boží Dar

Jsem také na facebooku

Jan Horník

+420 353 211 900 (kancelář)
+420 777 686 971 (asistent)
email: hornikj@senat.cz
adresa kanceláře:
Bulharská 881/31
Karlovy Vary 360 01