Karlovy Vary

Jan Horník Jan Horník

Karlovy Vary – místo, které mám opravdu rád. Prožil jsem zde své dětství, první lásky a měl jsem možnost pozorovat při práci svého otce, který stavěl hotel Thermal. I proto jsem chtěl být původně stavařem… Pravidelně sem zvu kolegy senátory, protože je čím se chlubit.

Ale teď už k výletům. Jde o nejvýznamnější lázeňské město v České republice založené Karlem IV. Od roku 2021 je na seznamu Světového dědictví UNESCO v rámci položky Slavná lázeňská města Evropy. Historické lázeňské budovy a přilehlé kolonády, stejně jako památkově chráněné hotely a další kulturní památky vás ohromí svou velikostí a přepychem. Najdete tu přibližně osmdesát pramenů termálních vod, které mají blahodárný vliv na léčení jaterních a střevních chorob. Tím nejznámějším je Karlovarské vřídlo, které vyvěrá z hloubky 2 500 m a je s teplotou 73 °C zároveň nejteplejším termálním pramenem Česka. Najdete ho v centru Karlových Varů ve Vřídelní kolonádě, kde díky tlaku a obsahu plynného oxidu uhličitého dosahuje neuvěřitelné výšky až 12 m.

Kromě lázeňství jsou Karlovy Vary domovem skla a porcelánu. Sklářský průmysl je spjatý především s firmou Moser, která vyrábí nápojové a dekorativní skleněné produkty a je také výrobcem Křišťálového globu, tedy hlavní ceny Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. A daří se zde také potravinářskému průmyslu. Kdo by neznal slavný bylinný likér Becherovka, Karlovarské minerální vody Mattoni, Magnesia a další, a nebo slavné Karlovarské lázeňské oplatky. Přijeďte na místo, které v minulosti navštívili osobnosti jako skladatel Ludwig van Beethoven, ruský car Petr Veliký, operní pěvkyně Ema Destinová nebo italský houslista Niccolò Paganini.

Nejvyšší koncentrace památek se nachází v lázeňském centru města, podél řeky Teplé. V jeho okolí potom najdete rozhledny a vyhlídky doplněné různými pamětihodnosti. A která místa byste určitě neměli minout?

  • Císařské, Vřídelní, Sluneční nebo Alžbětiny lázně
  • Vřídelní, Sadová, Tržní, Zámecká a Mlýnská kolonáda
  • Rozhledny Diana a Alberg, Vyhlídka Karla IV a Goethova vyhlídka
  • Barokní kostel sv. Máří Magdalény
  • Pravoslavný chrám sv. Petra a Pavla

Bohužel Vary jsou bezletovou zónou, takže tentokrát vás budu muset ochudit o záběry z nadhledu.

zadavatel/zpracovatel STAN

Informace o činnosti
Lokalita: Karlovy Vary
Oblast: Slavkovský les
Zajímavosti: Lázně, kolonády, rohledny, vyhlídky

Politika je služba veřejnosti, vždy jsem toto bral jako samozřejmost. Řešením boje proti korupci je poctivost a transparetnost v politice.Jan Horník

Mapa Cyklo a jiné toulky ...po Karlovarsku, zobrazit mapu a doprovodný text

S kým spolupracuji

Starostové a nezávislí

Kde působím

Senát PČR
Karlovarský kraj
Město Boží Dar

Jsem také na facebooku

Jan Horník

+420 353 211 900 (kancelář)
+420 777 686 971 (asistent)
email: hornikj@senat.cz
adresa kanceláře:
Bulharská 881/31
Karlovy Vary 360 01