Novela RUD by přinesla obcím 450 mil. korun

Jan Horník Jan Horník

Karlovy Vary 21. září (ČTK) - Městům a obcím v Karlovarském kraji by novela o rozpočtovém určení daní (RUD), pokud by byla schválena v navržené podobě, přinesla navíc až 450 milionů korun. Nejvíce by vydělal na úpravě ve finančním vyjádření Sokolov, polepšil by si o téměř 31,8 milionu korun, což je nárůst o 16 procent.

Krajské město Karlovy Vary, které schválení podporuje stejně jako všichni starostové z regionu, by díky novele o rozpočtovém určení daní získaly do zhruba miliardového rozpočtu navíc téměř 17,8 milionu korun. Podle primátora Petra Kulhánka (KOA) to ani při tak vysokém rozpočtu není zanedbatelná suma. "V době, kdy se musí šetřit prakticky všude a na všem, je každý milion navíc přínosem. Díky tomu bychom mohli posílit investiční kapitolu a peníze použít na infrastrukturu," uvedl.

Starosta Božího Daru a senátor Jan Horník (TOP 09 + STAN) poznamenal, že by se díky posílení rozpočtů o stovky tisíc až miliony korun zlepšila schopnost obcí dosáhnout na některé dotace, protože by měly peníze na spolufinancování. Starosta Bochova Miroslav Egert (nezávislý) řekl, že právě kvůli nedostatku peněz některé obce o dotace ani nemohou žádat. "Novela by do našeho rozpočtu přinesla navíc 5,5 milionu korun. Potřebujeme peníze na vodovody a kanalizace v okolních osadách," dodal.

Schválení novely vázne na odporu čtyř velkých měst, která by změna připravila asi o pět miliard korun. Vládní ODS kvůli tomu chce najít jiné řešení, starostové ale žádají naplnění původního plánu změny. Podle Horníka musí skončit období, kdy byla ostatní města solidární s Prahou, Ostravou, Brnem a Plzní. Do nich nyní putuje skoro polovina ze sdílených daní. "My jsme jim vlastně v minulých letech pomohli vybudovat silnice, vodovody nebo další řadu staveb. To ale musí skončit," řekl Horník.

Zdroj: ČTK, vlm

Informace o činnosti
Téma: Rozpočtové určení daní
Pro koho: Karlovarský kraj
Kdy: 21.9.2011
Kde: Karlovarský kraj
Cíl: Zvýšení příjmů obcí
Politika je služba veřejnosti, vždy jsem toto bral jako samozřejmost. Řešením boje proti korupci je poctivost a transparetnost v politice.Jan Horník

S kým spolupracuji

Starostové a nezávislí

Kde působím

Senát PČR
Karlovarský kraj
Město Boží Dar

Jsem také na facebooku

Jan Horník

+420 353 211 900 (kancelář)
+420 777 686 971 (asistent)
email: hornikj@senat.cz
adresa kanceláře:
Bulharská 881/31
Karlovy Vary 360 01