Vzdalujete se lidem, napsala část senátorů prezidentovi

Jan Horník Jan Horník

Senátoři z klubů KDU-ČSL a Starostů napsali otevřený dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Podle nich se vzdaluje občanům a měl by přestat rozdělovat společnost. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ale tvrdí, že senátoři popisují mylný obraz Zemanovy zahraniční politiky.

Znění otevřeného dopisu prezidentovi republiky

„Nenechává nás klidnými skutečnost, že se stále více vzdalujete občanům této země. Vzdalujete se jim svým jazykem, svým myšlením, ale i svými činy, které mohou měnit charakter českého státu a tím i jeho budoucnost,“ stojí v dopise, pod kterým jsou podepsáni senátoři Petr Šilar a Jan Horník, tedy předsedové senátorských klubů KDU-ČSL a Starostů, které čítají celkem 17 členů.

Senátoři dopis poslali kurýrem na Hrad ve čtvrtek.

V otevřeném dopise hlavě státu píší, že senátorské kluby lidovců a Starostů „nejsou platformou jakékoliv kavárny“, čímž narážejí na Zemanova slova o lumpenkavárně.

Prezident dopis zatím nejspíš nečetl

Senátor Jan Horník iDNES.cz řekl, že dopis zveřejnili proto, že prezident o snahách senátorů ví a dopis mu byl doručen. „Veřejnost by měla vědět, že ústavní činitelé nejsou lhostejní k vyjádření, která pan prezident v minulosti prezentoval na různých fórech či v tisku. Občané nám píší, co s tím jako ústavní činitelé budeme dělat. My moc dělat nemůžeme, ale můžeme vést s panem prezidentem debatu, zda bychom jako ústavní činitelé neměli vést lepší formu a vyšší úroveň komunikace,“ uvedl Horník.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček řekl, že zatím nemá informaci o tom, že by prezident otevřený dopis obdržel. „Vyčkáme samozřejmě na celé znění toho listu,“ řekl iDNES.cz Ovčáček.

„Mohu pouze poznamenat, že pan prezident je ve svých zahraničněpolitických aktivitách plně v souladu se zahraniční politikou vlády, jak ostatně řekl i pan premiér v Poslanecké sněmovně,“ dodal Ovčáček.

Petr Šilar a Jan Horník už se obrátili na předsedu Senátu Milana Štěcha s návrhem, aby na program první schůze v roce 2015 zařadil bod, nejlépe ve znění „Diskuse s prezidentem republiky o reprezentování České republiky navenek“.

Už ve středu oba avizovali, že chtějí, aby prezident do Senátu přišel a své konání vysvětlil. Jenže k tomu, aby se bod dostal do programu, jim scházelo několik hlasů.

Ale i kdyby se bod do jednání dostal, není jisté, že Miloš Zeman dorazí. Jeho účast je totiž čistě na jeho úvaze. V minulosti Senát opakovaně navštívil kvůli návrhům na ústavní soudce. Zda to zopakuje kvůli výzvě senátorů z KDU-ČSL a Starostů, není jisté.

„Páni senátoři, kteří tento dopis adresují prezidentovi, měli jistě možnost seznámit se prostřednictvím médií s názory pana prezidenta v zahraničněpolitické oblasti, které prezentoval při své návštěvě Jihomoravského kraje, kde se velice široce vyjadřoval k otázce Ukrajiny na dotazy občanů. Myslím, že jednoznačně vysvětlil, jaký je jeho postoj, a že je zcela odlišný než ten, který popisují sami senátoři,“ uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Zdroj: iDnes.cz, autor: hv

Informace o činnosti
Téma: Výroky prezidenta republiky
Pro koho: občané ČR
Kdy: 5.12.2014
Kde: Praha
Cíl: Upozornění prezidenta na jeho výroky
Politika je služba veřejnosti, vždy jsem toto bral jako samozřejmost. Řešením boje proti korupci je poctivost a transparetnost v politice.Jan Horník

S kým spolupracuji

Starostové a nezávislí

Kde působím

Senát PČR
Karlovarský kraj
Město Boží Dar

Jsem také na facebooku

Jan Horník

+420 353 211 900 (kancelář)
+420 777 686 971 (asistent)
email: hornikj@senat.cz
adresa kanceláře:
Bulharská 881/31
Karlovy Vary 360 01