Rozhodovat o blokování webových stránek bude moci sám Babiš.

Jan Horník Jan Horník

Cenzura internetu a neomezená moc ministerstva financí v odpojování webových domén vadí senátorům z výboru pro místní rozvoj, kteří se v úterý sešli kvůli připravovanému zákonu o hazardních hrách. Z něj vyplývá, že poslední slovo v případě blokování webové domény s nelegálním hazardem bude mít ministr financí Andrej Babiš.

Praha - Senátoři z výboru pro místní rozvoj chtějí, aby se Poslanecká sněmovna znovu zabývala návrhem na omezení nelegálního hazardu. Podobu, která byla schválena poslanci, považují někteří ze senátorů za nebezpečný nástroj v rukou ministerstva financí a ministra Andreje Babiše. Návrh proto nedoporučili Senátu ke schválení.

Zákon totiž počítá s tím, že stát bude moci zablokovat jakékoliv internetové stránky, na nichž objeví nabídku nelegálního hazardu. "Blokování stránek je velmi citlivá věc a dá se zneužít. Jak máme schválit zákon, když nevíme, jakým způsobem se bude internet blokovat?" uvedla senátorka Jitka Seitlová.

Dalším vadil fakt, že český internet bude mít pod kontrolou politik a zároveň jeden z největších obchodníků u nás. Úředníci se takovému tvrzení snažili oponovat. "O zablokování stránky nebude rozhodovat politik, ale ministerstvo," uvedl náměstek ministra financí Ondřej Závodský za všeobecného smíchu přítomných.

Nakonec rozhodne osobně ministr financí

Závodský navíc uvedl, že správní řízení bude dvoustupňové a v případě odvolání provozovatele stránek bude jednat takzvaná rozkladová komise. Zároveň však přiznal, že bez ohledu na její názor či doporučení bude mít poslední slovo ministr financí Andrej Babiš, který tak bude mít podle kritiků odpojování webových serverů zcela ve své moci.

Někteří přítomní proto požadovali, aby o blokování stránek rozhodovaly soudy. "Jak je možné, že u tak prokazatelně škodlivé věci, jako je dětská pornografie na internetu, musí rozhodovat soud, a tady to může být klidně bezejmenný úředník bez odpovědnosti," ptal se Jan Horník.

Jeho pozměňovací návrh však neprošel, většina členů byla proti. Senátorský výbor přesto smetl rovnou celý zákon a nedoporučil ho Senátu ke schválení. Měl by tak znovu skončit ve Sněmovně. 

Vadí rulety i nepostižitelné kvízomaty

Senátoři vyčítali zástupcům ministerstva i jiné body, než je cenzura internetu. Jeden z největších odpůrců zákona a zároveň majitel sázkařské a loterijní společnosti Synot Ivo Valenta uvedl, že zákon je v rozporu s českou ústavou, když rozlišuje různé daně pro podnikatele ve stejném oboru, například ruletě. "Ruleta je jenom jedna, ale máme pro ni dvě zdanění. Jedna s krupiérem platí dvacet procent, druhá, počítačem řízená, platí třicet," řekl senátor.

Stejně tak vedli zákonodárci s přítomnými úředníky debatu o takzvaných kvízomatech, které jsou sice už dnes nelegální, ale stále jsou v hospodách k vidění. "Policie jedny kvízomaty zabaví a provozovatel si tam po pár dnech naváží nové," řekl zpravodaj zákona senátor Petr Vícha.

Přesto byli senátoři, kteří hlasovali pro schválení zákona v současné podobě. "Nedokážu říct, že by byl zákon dobrý, ale je lepší, než je současný stav a ten je dlouhodobě neudržitelný," uvedl Radko Martínek.
Hlasování bylo nakonec těsné, z jedenácti členů klubu bylo pro přijetí pět senátorů.

Zdroj: aktualne.cz, autor: Martin Ťopek

Informace o činnosti
Téma: Zákon o hazardních hrách
Pro koho: občané ČR
Kdy: 18.5.2016
Kde: Praha
Cíl: Svoboda Internetu
Politika je služba veřejnosti, vždy jsem toto bral jako samozřejmost. Řešením boje proti korupci je poctivost a transparetnost v politice.Jan Horník

S kým spolupracuji

Starostové a nezávislí

Kde působím

Senát PČR
Karlovarský kraj
Město Boží Dar

Jsem také na facebooku

Jan Horník

+420 353 211 900 (kancelář)
+420 777 686 971 (asistent)
email: hornikj@senat.cz
adresa kanceláře:
Bulharská 881/31
Karlovy Vary 360 01