Peníze půjdou na důchody

Jan Horník Jan Horník

Senát dal dnes ministerstvu financí svolení použít zbytek peněz z takzvané malé privatizace na pokrytí části očekávaného schodku důchodového pojištění. Aktuálně by ministerstvo takto mohlo využít zhruba 3,9 miliardy korun. Tuto pravomoc mu dá novela o působnosti státních orgánů České republiky, jejíž přijetí dnes horní komora umožnila.

Senátoři se totiž rozhodli během obsáhlé debaty o rozpočtovém určení výnosu z DPH mezi kraje a obce, že novelu neprojednají. Navrhl to předseda senátorského klubu Starostů Jan Horník. V praxi to znamená, že novela v souladu s ústavou poputuje k podpisu prezidenta jako přijatá po uplynutí měsíční lhůty, kterou Senát na projednávání zákonů má. V případě této předlohy lhůta skončí v neděli 6. prosince.

Novela, jejíž přijetí jednomyslně podpořil senátní hospodářský výbor, má doplnit zákon o zrušení někdejšího Fondu národního majetku, který byl využit v předcházejících třech letech. Státní rozpočet tak v roce 2012 získal 14,4 miliardy korun, předloni deset miliard korun a loni 10,3 miliardy korun.

Loni byly výdaje na důchody o 43,4 miliardy korun vyšší než příjmy. Na důchodovém pojištění se vybralo 333,1 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní penze se vyplatilo 376,41 miliardy korun.

Během malé privatizace v letech 1991 až 1993 bylo ve veřejných dražbách prodáno zhruba 30.000 provozních jednotek s celkovou účetní hodnotou majetku státu ve výši 31,8 miliardy korun. Ve veřejných dražbách stát získal 49 miliard korun. Peníze využíval stát na zákonem dané účely, například na uhrazení škod po povodních nebo na zlepšení ovzduší.

Zdroj: ČTK, mhm

Informace o činnosti
Téma: Důchody
Pro koho: občané ČR
Kdy: Prosinec 2015
Kde: Senát PČR Praha
Cíl: Zlepšení životní úrovně důchodců
Politika je služba veřejnosti, vždy jsem toto bral jako samozřejmost. Řešením boje proti korupci je poctivost a transparetnost v politice.Jan Horník

S kým spolupracuji

Starostové a nezávislí

Kde působím

Senát PČR
Karlovarský kraj
Město Boží Dar

Jsem také na facebooku

Jan Horník

+420 353 211 900 (kancelář)
+420 777 686 971 (asistent)
email: hornikj@senat.cz
adresa kanceláře:
Bulharská 881/31
Karlovy Vary 360 01