Novou turistickou atrakcí se pyšní okolí Božího Daru. Jeho radnice totiž zkolaudovala zpřístupněnou štolu Johannes, v níž horníci od středověku těžili cín či železnou rudu.
Zatím do ní nahlédli jen odborníci, ale za čtrnáct dní se otevře i běžným zájemcům. Vybrat si budou moci mezi třemi trasami. Ta nejkratší bude trvat 90 minut, prostřední 150 minut a nejdelší 3,5 hodiny. Ta je určená zejména odborníkům. Základní vstupné pro nejkratší trasu je 350 korun.
„S myšlenkou zpřístupnit štolu za mnou přišel geolog Petr Bohdálek. Řekl mi, že v podzemí je obrovská komora, jde o něco úžasného a mnoho takových není. Já jsem se pro to okamžitě nadchnul, ale kdybych věděl, co všechno mě čeká, nikdy bych se do toho nepustil,“ řekl starosta Boží Daru Jan Horník.
Město totiž muselo vyřešit a stále řeší různé vlastnické vztahy, které se ke štole vážou. Zpřístupnění stálo 10 milionů korun, přičemž evropská dotace přispěla z pětaosmdesáti procent. O zbytek se podělil Boží Dar se státem.
„Revír je teď kulturní památkou a bohužel se nám dost často stává, že nám hledači rozhrabávají haldy a hledají v nich vše, co by se dalo zpeněžit. Toto území je potřeba chránit,“ uvedl starosta.
Štola Johannes je jedním ze zdejších středověkých děl nominovaných do UNESCO. Na německé straně krušných hor je takových oblastí 35, na české i s Božím Darem šest. „Na konci září přijede do hornického regionu inspektor, aby nominaci buďto potvrdil nebo nikoli. Svou návštěvu začne ve Freibergu,“ řekl Jan Horník.
Lidem se krušnohorské podzemí neukáže pouze v Božím Daru, ale také v sousední Hřebečné, kde se 8. května koná slavnostní otevření dolu Mauritius. Ten zase díky evropské dotaci zpřístupnily Abertamy.
Města obě památky vypůjčí obecně prospěšné společnosti Montanregion Krušné hory - Erzgebirge, která se o jejich provoz postará.
„Počítáme s tím, že návštěvnický provoz štoly Johannes zahájíme v polovině května, přičemž otevřeno bude denně od 10 do 18 hodin. Uvidíme, o jaký typ prohlídek bude největší zájem. Zatím odhadujeme, že se denně uskuteční čtyři a kapacita jedné bude deset lidí,“ řekl ředitel společnosti Michal Urban.
Už se mu však ozvaly desítky lidí, kteří se chtějí do podzemí podívat. Společnost je podle něj stále v kontaktu se zástupci hornických děl na německé straně Krušných hor, nicméně v první fázi by její členové rádi spolupracovali zejména s okolními českými díly - například štolou v Měděnci či Štolou č. 1 v Jáchymově.
Ta už po zimní přestávce zahájila návštěvnický provoz. Prvního května se lidem otevře i důl Jeroným u Čisté, o který se rovněž stará sokolovské muzeum.
Zájem lidí o prohlídky je obrovský. V Jáchymově jsme měli loni návštěvnost osm a půl tisíce lidí, Jeroným si prohlédlo dalších dva a půl tisíce turistů,“ uvedl Michael Rund, ředitel Muzea Sokolov.
Těžba v nově zpřístupněné štole Johannes začala už v 16. a skončila v 19. století. Poslední geologický průzkum se v ní uskutečnil ve 20. století, ale k obnovení těžby už nedošlo.
Zdroj: iDNES.cz, autor: Jana Plechatá