Na opravy památek dá stát 20 miliónů

Jan Horník Jan Horník

Více než dvacet miliónů korun v letošním roce rozdělí majitelům památek v Karlovarském kraji (KK) z programu záchrany architektonického dědictví ministerstvo kultury.

Právo o tom informoval senátor Jan Horník (STAN), který je Senátem pověřen prací v komisi, která rozdělení peněz navrhuje.
„Při této příležitosti jsem podpořil dobře připravené projekty z Karlovarského kraje,“ uvedl Horník. „Výsledek je ve srovnání s ostatními kraji velmi dobrý,“ pokračoval. „Projekt na obnovu střechy a restaurování výzdoby Císařských lázní v Karlových Varech byl podpořen částkou dva a půl miliónu korun,“ prozradil senátor s tím, že 20,1 miliónu korun bude rozděleno mezi 23 žadatelů.
Úspěšné bylo se žádostmi rovněž sdružení, které zachraňuje někdejší lázně v Kyselce. Na záchranářské práce na Mattoniho vile a stejně tak na pavilón Ottova pramene dostalo sdružení po 1,35 miliónu korun.
Další milión korun má plynout na vilu Vilemínku. Bochov na Karlovarsku získá 800 tisíc korun na obnovu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Kozlově a o sto tisíc korun méně na zříceninu hradu Hartenštejn.
Dvakrát úspěšná byla i Libá, respektive vlastníci památek v této příhraniční obci na Chebsku. Na obnovu hradu a zámku má jít z programu 700 tisíc korun a 400 tisíc korun na záchranu kostela sv. Kateřiny. Na hrad Starý Rybník ve Skalné a kostel sv. Jana Křtitele má jít po sedmi stech tisících korunách. Verušičky se mají dočkat 800 tisíc korun na obnovu zámku a 700 tisíc korun na kostel Nejsvětější Trojice.
Z ostatních žadatelů byli nejúspěšnější majitelé hradu Hartenberg v Hřebenech na Sokolovsku, kterému komise na pokračování záchrany hradu poskytne jeden milión korun.
Stejně tak s jedním miliónem korun může počítat zámek Štědrá. Po sedmi stech tisících pak Andělská Hora na hrad, Horní Slavkov na kostel sv. Jiří, Chyše na klášterní kostel Jména Panny Marie, Karlovy vary na opravu kostela v Sedleci, Sadov na opravu kostela sv. Máří Magdalény v Boru a klášter premonstrátů v Teplé.

Zdroj: Právo, Rudolf Voleman

Informace o činnosti
Téma: Kulturní památky
Pro koho: Karlovarský kraj
Kdy: Březen 2016
Kde: Senát PČR Praha
Cíl: Finanční prostředky na opravu památek
Politika je služba veřejnosti, vždy jsem toto bral jako samozřejmost. Řešením boje proti korupci je poctivost a transparetnost v politice.Jan Horník

S kým spolupracuji

Starostové a nezávislí

Kde působím

Senát PČR
Karlovarský kraj
Město Boží Dar

Jsem také na facebooku

Jan Horník

+420 353 211 900 (kancelář)
+420 777 686 971 (asistent)
email: hornikj@senat.cz
adresa kanceláře:
Bulharská 881/31
Karlovy Vary 360 01