Statečný muž se dočkal stříbrné medaile Senátu

Jan Horník Jan Horník

Kosovský hrdina Gjon Perdedaj z Karlových Varů zachránil stařenku, skončil v kómatu a stal se z něj invalida. Dostal za to prestižní ocenění. Navržený je i na státní vyznamenání, jež prezident uděluje 28. října.

Prvního státního ocenění se dočkal Kosovan Gjon Perdedaj, který se v roce 2000 zastal staré ženy před zlodějem. Tehdy pracoval v Praze a jeho hrdinský skutek jej málem stál život. Lupič na něj vytáhl nůž a přeťal mu krční tepnu. Gjona Perdedaje minulý pátek za jeho čin vyznamenal předseda Senátu Milan Štěch. Kosovan, který žije v Karlových Varech, dostal stříbrnou pamětní medaili. O tom, že medaili dostane, se Gjon Perdedaj dozvěděl s týdenním předstihem.
„Bál jsem se, aby třeba někam neodjel. Byl velmi překvapený a myslím, že v tak krásných prostorách, jako je Senát, ještě nebyl. Dojalo ho to,“ popsal Ronald Němec, karlovarský advokát, který kosovskému hrdinovi pomáhá.

Dluhy u pojišťovny jsou už minulostí

Gjona Perdedaje poznal jako člověka, který žije jen s minimem peněz, má dluhy u pojišťoven a téměř nemluví, což mu znemožňuje třeba i komunikaci s úředníky. Po měsících snažení se mu pro něj podařilo vybojovat alespoň nějaké peníze na sociálních dávkách a na přání čtenářů MF DNES a iDnes.cz mu založil transparentní účet.
Lidé pak neohroženému muži poslali stovky tisíc korun, které jej například zbavily dluhů u VZP a umožnily mu začít samostatně bydlet. „Peníze chodí na účet pořád, za což bych chtěl lidem velmi poděkovat. Když vidím, jak umí být solidární, o to víc mě mrzí přístup českého státu. Panu Perdedajovi odebrali úředníci dávky v hmotné nouzi, protože má účet, na který mu lidé posílají peníze. Co ale bude za pět let, až dojdou?,“ obává se Ronald Němec.
S problémem se svěřil i předsedovi Senátu Milanu Štěchovi, který slíbil, že se s ním pokusí něco udělat.
Stříbrná pamětní medaile není jediné české ocenění, na které byl Gjon Perdedaj navržený. Senátem je nominovaný rovněž na Medaili Za hrdinství, kterou bude prezident udělovat ve státní svátek 28. října. „Věřím, že je velice pravděpodobné, že medaili dostane. Jeho hrdinský postoj je zřejmý,“ říká Ronald Němec. Na oceněném sám nejvíc obdivuje jeho skromnost, pokoru a radost ze života při jeho hendikepu.
„Je to strašně hodný člověk. Líbí se mi jeho životní postoj. Sice téměř nemůže mluvit, sportovat, pracovat, ale pořád se usmívá a je optimistický. Když jsme spolu jeli v autě, tak jsem se ho ptal, jak to dělá, že není nikdy naštvaný. Řekl mi na to, že je fajn, že žije. Lidé neustále na něco nadávají, na mezilidské vztahy, na to, že mají málo peněz, ale on je šťastný, byť vlastně má jen duchovní budoucnost a ta mu stačí. Každý týden chodí do kostela,“ vypráví advokát.

Zraněnému pomáhá fyzioterapeut

Gjon Perdedaj skončil po zlodějově útoku v kómatu. Ochrnula mu část těla i řečová centra. Lupiče, který se ho pokusil zavraždit, policisté nikdy nedopadli. Kromě Ronalda Němce a desítek lidí, kteří mu nyní pomáhají finančně, jej podporuje také senátor a božídarský starosta Jan Horník se svým asistentem Petrem Masákem a senátor Zdeněk Škromach. Ochrnutému našli fyzioterapeuta, díky kterému se zdravotní stav Kosovana o něco zlepšil.
Společně s oceněným z Karlových Varů si minulý týden vysloužili pamětní medaile Senátu třeba i desetibojaři Roman Šebrle a Robert Změlík, japanoložka Vlasta Winkelhöferová, neurochirurg Eduard Zvěřina či ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd Václav Hořejší.

***

»Peníze chodí na účet pořád, za což bych chtěl lidem velmi poděkovat. Ronald Němec, Karlovy Vary

Zdroj: Mladá fronta DNES, Jana Plechatá

Informace o činnosti
Téma: Finanční pomoc
Pro koho: jednotlivci
Kdy: říjen 2013
Kde: Karlovy Vary
Cíl: Pomoc člověku, který zachránil stařenku
Politika je služba veřejnosti, vždy jsem toto bral jako samozřejmost. Řešením boje proti korupci je poctivost a transparetnost v politice.Jan Horník

S kým spolupracuji

Starostové a nezávislí

Kde působím

Senát PČR
Karlovarský kraj
Město Boží Dar

Jsem také na facebooku

Jan Horník

+420 353 211 900 (kancelář)
+420 777 686 971 (asistent)
email: hornikj@senat.cz
adresa kanceláře:
Bulharská 881/31
Karlovy Vary 360 01