Aktuálně

Jan Horník Jan Horník

Zejména díky aktivitě senátorů z klubu Starostů a nezávislých zamítl dnes Senát vládní návrh zákona z pera Ministerstva vnitra. Konkrétně se jednalo o Návrh zákona o Sbírce právních předpisů územních samosprávných celků a některých správních úřadů. Důvody zamítnutí jsou zřejmé i z vybraných výroků senátorů.

Místopředseda Senátu Jan Horník: "... To já bych očekával od českého státu, aby tohle (pozn.: digitalizace státní správy) konečně nastalo. A že bychom měli využít i prostředky, o kterých se teď jedná v EU, aby se na tuto správnou digitalizaci dostalo, ne, že každé ministerstvo má svého vytendrovaného ajťáka, toho velkého ajťáka, tu firmu... Každý z nich vydává, když dává dotace, podle jiného formuláře. Vždyť se v tom už nikdo nevyzná! ..."

Senátor Michael Canov: "Ministerstvo vnitra dostává všechny vyhlášky. Pokud chce udělat nějaký registr, ať si ho udělá, ale ať proboha nechá obce na pokoji.... Ale je tu ještě jeden důvod, ten je ještě závažnější, pro zamítnutí tohoto návrhu zákona, a to je protiústavnost. Úplně jasná protiústavnost je v té části pro staré obecně závazné vyhlášky a další předpisy. Není možné, aby vyhlášky a další předpisy, které byly vydány, staly se platnými a účinnými v nějaké době, se najednou zneplatnily nějakým předpisem, který byl připravený jako přijatý po a pak se staly neplatnými. To prostě je protiústavní naprosto jednoznačně. Vůbec nechápu, jak to mohlo projít."


Senátor Petr Štěpánek: "... Naopak co řekl kolega Canov, pod to se podepisuji. Nejlepší zákon je ten, který nevznikne. O tomto zákoně to platí stonásobně. Po tomto zákoně, pokud vím, není vůbec žádná společenská poptávka. Je to možná (od ministerstva vnitra) nějaká pohodlnost, možná nějaká touha lustrovat, co se kde děje. Ale rozhodně společnost po tom nevolá."

Na snímku nahoře vlevo je jeden z nejaktivnějších kritiků - senátor Michael Canov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jsem také na facebooku