Aktuálně

Jan Horník Jan Horník
Senátoři se zatím neshodli, zda nyní rozšířit pravomoci NKÚ

Senátoři včetně vládních se zatím neshodli na tom, zda nyní rozšířit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Mnohým z nich nestačily přísliby, že se vláda zasadí o odstranění duplicitních kontrol a že příslušný zákon už byl kabinetu předložen. Téma dnes vyplnilo dopolední jednání horní komory.

Ministr Jiří Dienstbier (ČSSD) připomenul, že ústavní a prováděcí zákon má dát NKÚ právo prověřovat nakládání s veškerými veřejnými penězi. Senátoři by si podle něj neměli brát tyto normy jako rukojmí, protože s odstraněním několikanásobných kontrol stejných věcí "bezprostředně nesouvisí". Zdůraznil ale také, že novela o požadovaném zlepšení systému kontrol už byla 12. května předložena vládě a že se zasadí o její přijetí.

"Slibem nezarmoutíš," komentoval to předseda senátorského klubu Starostů Jan Horník. Dodal, že nesplněných ministerských slibů už zažil mnoho. Podle něj by měla být zrušena "nesmyslná" kontrolní oddělení různých ministerstev.

Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha i místopředseda ODS Miloš Vystrčil poukázali na to, že se vláda zavázala všechny uvedené úpravy předložit souběžně a slib za dva roky svého fungování nenaplnila.

Zdroj: ČTK

Jsem také na facebooku