Aktuálně

Jan Horník Jan Horník
STAN v Karlovarském kraji pošle do Senátu znovu Jana Horníka

Karlovy Vary 18. listopadu (ČTK) - Za Starosty a nezávislé (STAN) bude v Karlovarském kraji kandidovat do Senátu znovu senátor Jan Horník a lídrem kandidátky do krajského zastupitelstva bude Petr Kulhánek (KOA), primátor Karlových Varů. Novinářům to dnes řekla krajská předsedkyně STAN Jitka Pokorná.

Horník se bude o funkci senátora ucházet potřetí. V roce 2006 porazil ve druhém kole voleb Václava Heřmana (ODS), o šest let později Josefa Pavla (ODS). Jak dnes řekl, při rozhodování, kdo bude za STAN kandidovat do Senátu a kdo do kraje, rozhodla nakonec zkušenost a kontakty, které má za léta působení v Senátu.

Naopak pro Kulhánka v čele krajské kandidátky hovoří zkušenost z komunální politiky i z jeho aktivit na poli cestovního ruchu a lázeňství v rámci celé České republiky.

V krajských volbách půjde STAN do voleb v roce 2016 společně s KDU-ČSL a Karlovarskou občanskou alternativou (KOA), která má už druhé volební období primátora v Karlových Varech. Krajská předsedkyně KDU-ČSL Olga Haláková dnes řekla, že na kandidátce budou mít lidovci podle předběžné dohody tři z prvních 15 míst.

"Jednáme stále ještě s TOP 09. Tam bychom měli vědět výsledek zřejmě v příštích týdnech. Spolupráci jsme nabídli i Pirátům, kteří ale dostali povel, že mají kandidovat sami, a Straně zelených. I té jsme nabídli volitelné pozice na kandidátce, ale odmítli," dodala Pokorná.

V posledních krajských volbách získala koalice TOP 09 a Starostů pro Karlovarský kraj, v němž byly zástupci STAN, 7,38 procenta hlasů a získala čtyři mandáty v 45členném zastupitelstvu. Nyní by hnutí STAN za úspěch považovalo více mandátů, možná až deset.

V současné široké koalici v krajském zastupitelstvu je STAN zastoupena také. Podle Kulhánka by v případě volebního úspěchu chtělo hnutí STAN navázat na současnou koaliční dohodu a dotáhnout do konce úkoly, které se asi nepodaří stihnout, například rekonstrukci Císařských lázní, dokončení koncepce zdravotnictví nebo řešení nedostatku zdravotnického personálu v krajských nemocnicích.

Jsem také na facebooku