Aktuálně

Jan Horník Jan Horník

Jan Horník byl zvolen místopředsedou hnutí STAN. Více k tomu uvádí zpráva ČTK.

ČTK: Podle očekávání si hnutí STAN v sobotu v Praze zvolilo staronové vedení a velkou většinou (87 procenty) odsouhlasilo spojení s lidovci do předvolební dvoukoalice. Na tu si už dělá zálusk šéf ANO Andrej Babiš pro případnou budoucí vládu.

Vicepremiér navíc doufá, že Starostové již nyní odloudí lidovce od ČSSD, s níž prý KDUČSL v současném kabinetu výrazně spolupracuje.
Petr Gazdík byl jediný kandidát na předsedu STAN, získal 135 ze 145 hlasů, tedy 93 procent. Místo obhájil i Gazdíkův první zástupce, středočeský vicehejtman Vít Rakušan (133), stejně jako místopředsedové Radim Sršeň (117) a poslankyně Věra Kovářová (108).
Novou tváří v předsednictvu je senátor Jan Horník (78 hlasů), který vystřídal europoslance Stanislava Polčáka. Ten po aféře s kontakty s člověkem blízkým zločinci Radovanu Krejčířovi už nekandidoval.
Gazdík Starosty přesvědčoval, že v koalici mají šanci se do Sněmovny probojovat, i když budou potřebovat nejméně deset procent hlasů, a že si už s TOP 09 vyzkoušeli, že je dobré mít pro prosazování témat týkajících se obcí zástupce v dolní komoře Parlamentu.
„Nebude tragédie, když nebudeme ve Sněmovně, jsme silní na jiných úrovních, ale tragédie bude, kdybychom nemohli měnit naši zemi odspoda, a proto hledáme spojence,“ řekl Gazdík.
Nakonec smlouva s KDU-ČSL prošla bez velké diskuse 101 ze 116 hlasů. Lidovci dohodu přijali již minulý týden na své celostátní konferenci těsným výsledkem (39:31).
Za koalici přijel na sněm STAN bojovat i šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který za svůj příspěvek sklidil dlouhý potlesk. Vytvoření koalice věří podle svých slov na 99,99 procenta a předpokládá, že květnový sjezd lidovců dohodu nezboří.
Podle něj se Starosty mohou voličům nabídnout alternativu k ČSSD a ANO. „Nenabízíme vládu pevné ruky, ale to, že lidé si budou rozhodovat o svých věcech sami tam, kde žijí,“ uvedl Bělobrádek.

 

 

 

 

 

 

 

Jsem také na facebooku