Aktuálně

Jan Horník Jan Horník
Volby 2016: Horník míří do Senátu, Kulhánek na kraj

Volební uskupení STAN s podporou KOA a KDU-ČSL se rozhodlo v předstihu, že lídrem kandidátky do krajských voleb na podzim příštího roku bude karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) a kandidátem do Senátu současný senátor Jan Horník (STAN).
„Horník má za dvě volební období vybudovanou hustou síť kontaktů, díky čemuž je jeho účast v senátu velmi efektivní. Přes jeho vybudované pozice lze lépe dosáhnout na cíle, které region vyhledává, než kdyby se o to pokoušel nováček,“ vysvětlil Kulhánek, na základě čeho se strany koalice dohadovaly o obsazení klíčových kandidátek.
„Cestovní ruch a lázeňství je to, co řeší primátor Kulhánek v první řadě ve své pozici na městě, a také to, co by se mělo ve vedení kraje zlepšit,“ komentoval Horník, který bude rovněž na kandidátce do krajských voleb, ale nepředpokládá, že by měl v případě volebního úspěchu směřovat do struktur vedení kraje.
Koaliční uskupení STAN s podporou KOA a lidovců ještě vede jednání s TOP 09, která by měla v rámci své vlastní struktury rozhodovat o podmínkách vstupu v pátek 20. listopadu. „Kandidátka se rýsuje, ale její konečnou podobu ještě neznáme,“ uvedla karlovarská krajská předsedkyně STAN Jitka Pokorná, starostka Nové Role.
„V prvních zhruba patnácti šestnácti sedmnácti místech kandidátky bychom měli mít tři místa,“ prozradila Olga Haláková, krajská předsedkyně lidovců a starostka Bečova nad Teplou. Uzavřené je podle Pokorné jednání s Českou pirátskou stranou a Stranou zelených, které budou kandidovat samostatně.
Kulhánek by považoval za velký úspěch, kdyby koalice získala ve volbách deset mandátů. V současné době drží čtyři křesla v 45členném karlovarském krajském zastupitelstvu. Neúspěch by podle Kulhánka byl volební výsledek, který přinesl méně než čtyři stávající mandáty.
Právo již dříve informovalo, že hnutí ANO zvažuje na post lídra krajské kandidátky náměstkyni ministra vnitra Janu Vildumetzovou, která se jako někdejší starostka Horního Slavkova na Sokolovsku naposledy ucházela o hlasy voličů v Karlových Varech v komunálních volbách za ODS.
„Byla by to rána pod pás,“ uvedl Horník, podle kterého by to odporovalo zákonu, jež měl odpoĺitizovat náměstky ministrů. Proti Horníkovi má ANO nasadit žokeje Josefa Váňu, který je jako nezávislý druhé volební období místostarostou v Chyších na Karlovarsku. „Je to náš kamarád, dělal u horské služby, dokonce jako horský nosič. Překvapila mě ale jedna věc, protože málo lidí ví, že bydlí u Chyše, tak já, pokud bych byl manažer ANO, tak bych jej spíše nominoval v Pardubicích. Každopádně je to kvalitní kandidát,“ uzavřel Horník.

Zdroj: Právo (Rudolf Voleman)

Jsem také na facebooku