Aktuálně

Jan Horník Jan Horník
Zdař Bůh: Začal projekt světového dědictví

Podpisem smlouvy o dotaci byl v říjnu spuštěn nový česko-saský projekt „Zdař Bůh, světové dědictví". Bude trvat tři roky a bude spolufinancován Evropskou unií v rámci Programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 20142020. Cílem je ochrana, rozvoj a propagace Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří, která usiluje o zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. „Projekt obsahuje řadu opatření k rozvoji turistických nabídek v Krušných horách, k rozšíření přeshraniční spolupráce a posílení regionální identity. Lead partnerem je společnost Wirtschaftsförderung Erzgebirge GmbH z Annabergu, projektovými partnery jsou Montanregion Krušné hory Erzgebirge, o.p.s., a Tourismusverband Erzgebirge e. V.," vysvětlil Michal Urban z Montanregion Krušné hory Erzgebirge.

Projekt Zdař Bůh, světové dědictví je úzce propojen se společnou česko-saskou žádostí o zápis Hornické kulturní krajiny na Seznam světového dědictví UNESCO, o jejíž úspěch všichni tři partneři dlouhodobě usilují. „Projekt si klade za cíl, aby se v době jeho trvání, to je od 1. října 2016 do 31. října, stal „Montanregion Krušné hory" světově uznávanou značkou a aby jej různé cílové skupiny vnímaly jako jedinečnou kulturní krajinu s mnoha význačnými památkami vzniklými během více než 800leté společné hornické historie regionu," doplnil Michal Urban.

V rámci projektu bude rozšířena stávající turistická infrastruktura, která pomůže oslovit nové cílové skupiny domácích i zahraničních návštěvníků a zvýšit turistickou atraktivitu regionu.

Celkový rozpočet projektu dosahuje 2,44 milionu eur. Na jeho financování se podílí z 85 procent Evropská unie prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj. Těžiště projektu jsou optimálně rozložena mezi všechny tři partnery tak, aby bylo možné dosáhnout co nejlepších vzájemných synergií a optimálního využití dotačních prostředků.

WFE GmbH se ve své části projektu chce zaměřit především na prezentaci montánního dědictví Krušných hor široké veřejnosti i odborníkům. „Enormní soubor znalostí o technologii dobývání různých nerostných surovin a množství dochovaných památek, které jsou přímým dokladem tohoto průmyslového dědictví, je třeba zpracovat populárně-naučnou formou a cíleně prezentovat," vysvětluje Matthias Lißke, ředitel WFE GmbH. Jádrem aktivit, které v rámci projektu chystá Montanregion Krušné hory Erzgebirge, o.p.s., je vybudování společného rezervačního a odbavovacího systému pro návštěvu vybraných montánních, kulturních a přírodních památek v české části Krušných hor a rozšíření navigačního systému navádějícího turisty k významným památkám. K plánovaným opatřením patří mimo jiné i oprava rozhledny na Blatenském vrchu, zřízení zázemí pro turisty u štoly Johannes na Zlatém Kopci, vybudování nových naučných stezek v Jáchymově a v Loučné pod Klínovcem a dalších aktivit.

Zdroj: Karlovarský deník, autor: Ivana Kalinová

Jsem také na facebooku