Aktuálně

Jan Horník Jan Horník

STAN na Karlovarsku

30. červenec, 2021

 

Každé léto vyráží delegace senátorů ze STAN navštívit volební obvod jednoho ze svých kolegů. Letos vyšla řada na senátora Jana Horníka a volební obvod č. 1 - Karlovarsko. Pro svou návštěvu si přichystal bohatý a zajímavý program zaměřený na to, aby jeho terirorium poznali jak z kulturního, průmyslového i přírodního hlediska. Nechybělo ani nahlédnutí pod pokličku, tedy exkluzivní prohlídku božídarské radnice, včetně starostovy kanceláře.

DEN Č. 1

První den, třídenního výjezdu, senátoři zahájili prohlídkami zámku Štědrá, v doprovodu místního starosty Františka Pánka, a zámku v Chyši, kde se prohlídky ujal sám majitel, Vladimír Lažanský. Oba objekty v minulosti těžily z Programu záchrany architektonického dědictví, v jehož komisi je jediným zástupcem za Karlovarský kraj je Jan Horník.

Další zastávkou byla Kyselka a Mottoniho muzeum. Kolegové mohli vidět nelibý stav místních lázní, který si však mohli spravit výhledem od kaple sv. Anny.

Následovala už jen cesta směrem na Boží Dar, tedy spíše do štoly Johannes, která se může pyšnit zbrusu novým zázemím a skvělým průvodcem, Tomášem Holubem

DEN Č. 2

Další den se nesl v duchu poznávání Karlových Varů a také jejich tradičního průmyslu. Jakožto iniciátor vzniku sklo-keramické platformy pro udržení těchto dvou řemesel v Kraji, naplánoval Jan Horník prohlídku sklárny Moser a porcelánky G. Benedict.

Pokračovalo se do Bečova, ten je totiž při návštěvě Karlovarského kraje neodmyslitelnou zastávkou. Místní zámek, který je národní kulturní památkou, a v blízké budoucnosti už i hrad, si totiž zaslouží pozornost, a to nejen kvůli 2. nejvýznamnější zlatnické památce po korunovačních klenotech, kterou je relikviář sv. Maura. Tomáš Wizovský, místní kastelán, prozradil jak se chystá běžnou zámeckou prohlídku propojit s interaktivním programem.

Co by to bylo za Karlovy Vary bez KVIFF. Co by to však bylo za festival bez hotelu Thermal? Ten momentálně získává zbrusu nový kabát. Senátoři měli možnost potkat se s ředitelem Thermalu, Vladimírem Novákem, který je téměř "novým" Thermalem provedl. "Mám opravdu radost, že centrum dění filmového festivalu, opět získává důstojnou podobu, je to skvělé," nechal se slyšet Horník.

 

DEN Č. 3

Poslední den se do žádného centra dění nejelo. I když. Boží Dar v posledních dnech také byl centrem dění. Po rekonstrukci se totiž znovu otevíral kostel sv. Anny, pýcha města. Ráno se tedy šlo do kostela.

Z kostela rovnou do prostor radnice, kde už si ale vzápětí skupinu převzali místní přírodovědní experti, Karel Picura z lesních služeb, který se věnoval vlivu zvěře na místní přírodu a pan Přemysl Tájek z Agentury ochrany přírody a krajiny. Následovala komentovaná procházka po naučné stezce Božídarské rašeliniště.

Kulturními památkami na Karlovarsku nejsou jen hrady a zámky, ale i ty, z jejichž historie mrazí. Jednou z těch je i Rudá věž smrti ve Vykmanově. Kdo jiný by o ní měl vyprávět než zástupci Konfederace politických vězňů, Petr Dub a Jan Váňa. Ostrov nad Ohří má prý jednu z nejhezčích radnic v ČR, není zde tedy asi lepšího místa k zakončení "výletu", ještě když se prohlídky ujal sám starosta, Jan Bureš.

 

 Karlovarsko má spoustu míst, které stojí za to navštívit. U spousty z nich stálo dlouhou cestu, než se staly takovými, jakými si zaslouží být a spoustu dalších to také čeká. Senátory STANu však volební obvod č. 1 uchvátil a jeho senátora ujistili, že se nemá za co stydět!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jsem také na facebooku