Aktuálně

Jan Horník Jan Horník
Česko-saské projekty v Krušných horách

Prvních pětadvacet projektů z Ústeckého, Karlovarského a Libereckého kraje s předpokládanými souhrnnými náklady na realizaci v objemu za zhruba čtvrt miliardy korun získalo dotační podporu z přeshraničního programu spolupráce mezi Českem a Saskem pro toto rozpočtové období do roku 2020. Rozhodl o tom monitorovací výbor tohoto přeshraničního programu v Novém Oldřichově na Českolipsku. Město Boží Dar a saská obec Breitenbrunn plánují ve svém projektu výstavbu cyklistických a turistických tras na hřebenech Krušných hor kolem Klínovce, Špičáku a německého Fichtelbergu a Rabenbergu. Náklady na realizaci tohoto projektu, který má několik částí, jsou zhruba 68 miliónů korun. „Aby se mohli návštěvníci pokochat nádhernými scenériemi, tak bude na krušnohorském hřebeni v blízkosti osady Neklid postavena Boží vyhlídka, která poskytne pohledy směrem na podkrušnohorský zlom na Ostrov a Karlovy Vary a na druhou stranu na sousední saskou část Krušných hor,“ prozradil starosta Božího Daru Jan Horník (STAN) jednu z významných částí.
V rámci tohoto projektu bude doplněn drobný turistický mobiliář na Malém a Velkém Ježíškově okruhu, které jsou v oblibě především rodičů s dětmi. „Dobrou zprávou pro turisty je skutečnost, že dojde na pokračování hřebenové Cínové stezky pro cyklisty, pěší, in-line bruslaře a v zimní období pro běžkaře až k vodárenské nádrži Myslivny,“ poznamenal Horník. Na vrcholu Klínovce (1244 m) bude pro jeho návštěvníky vybudováno dostatečné sociální zařízení, které na nejvyšším vrcholu Krušných hor dlouhodobě chybí. Atraktivitu zpřístupněné historické štoly Johannes má zvýšit dětem pohádková postavička Důlníček.
Další podpořený přeshraniční projekt nazvaný Kulturní cesta fojtů získal podporu zhruba 48 miliónů korun a předpokládá mimo jiné vytvoření turistických center na hradech Seebergu a v Německu v Mylau a na hradě Osterburg ve Weidě. Na zhruba 19 miliónů korun dosáhne město Jáchymov na obnovu latinské knihovny, která byla kolem roku 1540 nejrozsáhlejší knihovnou ve střední Evropě. Přes dvacet miliónů korun má stát revitalizace muzea úzkokolejky v saském Breitenbrunnu a Rittersgrünu.
Bezmála 34 miliónů korun poplyne na rekonstrukce kostela sv. Anny v Božím Daru, který město před časem získalo zdarma od církve. „Je to nejvýše postavený kostel v republice a i proto je v tisíci metrech nad mořem vystaven extrémním klimatickým vlivům. Během jeho rekonstrukce a po ní bude město muset ještě zajistit prostředky na restaurování v něm umístěných movitých památek v řádu zhruba 15 miliónů korun. Kostel by se měl stát nejenom duchovní stánkem pro církevní obřady, ale i místem setkávání při různých příležitostech, jako budou koncerty, výstavy a další společenské akce,“ prozradil Horník.

Zdroj: Právo, autor: Rudolf Voleman

Jsem také na facebooku